Svatby ve světě

Fotografování a natáčení svateb se věnuji od patnácti let. Za tu dobu jsem navštívil nespočet obřadních míst, poznal řadu zajímavých lidí a zažil nejrůznější příhody.

Ke svatbám jsem se ale mnohdy připletl i na svých cestách. V každé kultuře je svatba považována za jeden z nejvýznamnějších okamžiků života. Každá svatba je ale jedinečná, a to i v rámci jedné kultury.

Bosna a Hercegovina

Banja Luka

K této svatbě ve městě Banja Luka jsem se připletl na samotném konci své dovolené v červenci 2016.

Indie

Madhjapradéš, Orčcha

Pokud se domníváte, že je tato nevěsta nešťastná, věřte, že tomu tak skutečně je. Stejně tak je na tom i ženich. Ostatní svatebčané si však obřad užili.

Ačkoliv se v posledních letech ve velkých městech uzavírají i sňatky z lásky, je indická společnost silně tradicionalistická a naprostá většina svateb je domluvena mezi otcem ženicha a otcem nevěsty. Jedná se tedy spíše o finanční spojení dvou rodin. Sňatky napříč kastami (sociálními skupinami), jsou tak zcela výjimečné.

Samotná svatba je velkolepá, několik dní trvající oslava, na níž dorazí několik set až tisíc svatebních hostů. Jedná se tedy o velmi nákladnou událost, na níž se šetří řadu let.

Kyrgyzstán

Burana

Tyto novomanžele jsem potkal při své návštěvě Kyrgyzstánu v květnu 2017. Setkali jsme se během fotografování pod věží Burana, nedaleko hlavního města Biškek.

Podle jejich šťasných pohledů se jednalo o svatbu dvou zamilovaných lidí. To se však bohužel v této středoasijské zemi netýká všech sňatků. Podle odhadů každé páté manželství začíná "tradicí ala kacu", tedy únosem nevěsty. Mladé dívky jsou často chyceny přímo na ulici a odvezeny do domu svého únosce, kde je pak starší ženy "ženichovy" rodiny přemlouvají, aby svolily k sňatku.

Norsko

Lillehammer

Poprvé jsem Norsko navštívil v roce 2007, ještě jako klient cestovní kanceláře. Dnes už zájezdy do této krásné země provádím sám a nikdy nemohu opomenout skanzen Maihaugen v Lillehammeru s kostelíkem z Garma. Navštívíte-li skanzen v sobotu během letních měsíců, zcela jistě se zde bude odehrávat svatební obřad. Jedná se totiž o jedno z nejžádanějších míst novomanželů.

Súdán

Chartúm

Na tuto tradiční súdánskou svatbu jsem byl pozván v listopadu 2015, během svého studijního pobytu v Chartúmu. Jednalo se na místní poměry o menší svatbu, podle mého odhadu se jí účastnilo asi 200 lidí.

Tradiční súdánské svatby probíhají odděleně zvlášť pro muže a zvlášť pro ženy, přičemž muži většinou pijí čaj, hodují a diskutují a ženy zdobí své ruce a nohy hennou. Henna je určena pouze pro vdané ženy. Fotografie zachycují hostinu, která probíhala společně.

Na svatbě byl přítomen i čtyřčlenný kamerový tým, který hotové video na DVD poskytl všem hostům. Toto video slouží nejen pro uchování vzpomínek, ale především jako seznamka pro svobodné muže a ženy, které se účastnily svatby.

Slovensko

Vysoké Tatry

Na konec přidávám ještě jednu svatební fotografii pořízenou v červenci 2015 nedaleko Skalnatého plesa pod Lomnickým štítem.  

© 2019 Michal Dolejš. Školní 249, Dýšina, 330 02
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky